A réz az emberiség történelmében az egyik legrégebben és leggyakrabban használt fém. Az ajurvéda hagyományaiban már évezredek óta ismerik és használják gyógyító ereje miatt, Indiában néhol még most is rézedényekben tartják frissen az ivóvizet, és az ételeket is vörösrézből készült edényekben készítik.
Számos kultúrákban viseltek rézékszereket, az ősi kínaiaknál a csí, vagyis az életenergia jelképe, az egyiptomi kultúrában az ankh, az örök élet szimbóluma, de a főníciaiak is különleges erőt tulajdonítottak neki. Több ezer éve az egészség szimbóluma, és egyáltalán nem alaptalanul.
Már ie. 400 körül Hippokrátész is fogyasztásra ajánlotta a rézvegyületeket a megfelelő egészség fenntartására. A réz esszenciális nyomelem, amely szükséges a vörösvérsejtek képzéséhez, az RNS szintézishez, a fehérje anyagcseréhez, egyes enzimek alkotórészeként azok működéséhez, a haj és a bőr színéhez, az egészséges idegekhez.
Immunrendszerünk szempontjából nem lényegtelen, hogy a réz igen hatásos vírus, baktérium és gombaölő. E különleges tulajdonsága abból adódik, hogy az alacsonyrendű szervezetekkel szemben már igen kis mennyiségben is mérgező hatású.
Bizonyos ételek, mint a szárazbab és borsó, a teljes kiőrlésű búza, a szilva, a tengeri halak vagy rákok tartalmazzák ezt a létfontosságú elemet, azonban a hiány pótlásáról érdemes más módon is gondoskodnunk, ugyanis testünk nem képes a réz előállítására, szervezetünk megfelelő működéséhez ugyanakkor -ha viszonylag kis mennyiségben is- életünk végéig létfontosságú nyomelem.
Tudományos kutatások kimutatták, hogy a vörösréz edényben tárolt víz rendszeres napi fogyasztásának igen széleskörű pozitív hatása van a testünkre.
Hatásai a teljesség igénye nélkül:
- Gyulladás gátló, fájdalomcsillapító hatású
- Vírus, baktérium és gombaölő
- Erősíti az immunrendszert
- Csillapítja, megszünteti az izületi gyulladást, köszvényt
- Véd az érelmeszesedéstől, normalizálja a vérnyomást és a koleszterinszintet
- Megakadályozza a csontritkulást
- Oldja az izom és érgörcsöket
- Jó hatással van a vérszegénységre
- Bőrregeneráló hatása van, lassítja az öregedést
- Erős antioxidáns hatásánál fogva a rák hatékony ellenszere
Másik megoldás lehet a vörösrézből készült karkötő viselése. Ily módon a réz a testtel érintkezve rendkívül hatékonyan szívódik fel. Akkor sem szabad megijednünk ha elszíneződik a bőrünk az ékszer alatt, ez ugyanis a réz felszívódásának a jele, ami kimondottan rézhiányra utal. Ilyenkor érdemes tovább folytatni a karperec viselését.
A felnőttek napi réz szükséglete 1-2 mg, de nagyobb fizikai megterhelés esetén akár 8 mg-ot is igényelhet belőle szervezetünk.
A szervezetben a réz hiányára utal:
- Vérszegénység
- Fáradékonyság
- Vizenyősség
- Ingerlékenység
- Vérnyomásproblémák
- Csontritkulás
- Bőrtónus megváltozása, bőrgyulladás
- Fokozott hajhullás, korpásodás vagy korai őszülés
- Gyakori megfázás vagy influenza